Tο 1ο Νηπιαγωγείο Βούλας είναι ένας οργανισμός προσχολικής εκπαίδευσης με εκπαιδευτικό προσωπικό, που αποτελείται από τρεις μόνιμους εκπαιδευτικούς, οι οποίοι συνεργάζονται άριστα μεταξύ τους, και με μαθητικό δυναμικό, μέχρι πενήντα μαθητών ανά σχολικό έτος.

sxoleio1

Tο σχολείο κάθε χρόνο υλοποιεί καινοτόμα προγράμματα περιβαλλοντικής εκπαίδευσης, πολιτιστικών θεμάτων, αγωγής υγείας και άλλα, με το συντονισμό των αντίστοιχων υπευθύνων από την Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Ανατολικής Αττικής.

Επιπλέον συμμετέχει σε ευρωπαϊκά προγράμματα μέσω της Εθνικής Μονάδας Συντονισμού, του Ιδρύματος Κρατικών Υποτροφιών, που στοχεύουν στον εμπλουτισμό του προγράμματος σπουδών του, προγράμματα όπως η συμμετοχή σε σεμινάρια ενδοϋπηρεσιακής κατάρτισης (Ιταλία 2003, Γαλλία 2011, Ισλανδία 2016), σε δίκτυο ευρωπαϊκών εκπαιδευτικών οργανισμών από Ισπανία, Γαλλία, Βέλγιο, Πορτογαλία, Ιταλία, Ρουμανία και Ελλάδα (2008) στα πλαίσια του Socrates Comenius Κεντρικές Δράσεις (Mesures d' Accompagnement) και σε σχολική σύμπραξη με σχολεία από Ιταλία και Ρουμανία (2008-2010).

Για τη σχολική χρονιά 2015-2016 υλοποιήθηκε το πρόγραμμα:

ΤΟ 1ο ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ ΒΟΥΛΑΣ ΒΓΑΙΝΕΙ ΓΙΑ ΜΑΘΗΜΑ ΣΤΗ ΦΥΣΗ

Erasmus+ /KA1 ? Κινητικότητα / 2015-1-ΕL01-KA101-013567

Koutsoupia1

Ο οργανισμός μας οργανώνει δράσεις με την αρωγή του Δήμου Βάρης, Βούλας, Βουλιαγμένης, της Σχολικής Συμβούλου Προσχολικής Αγωγής της περιφέρειας Ανατολικής Αττικής και άλλους φορείς της τοπικής κοινωνίας, με στόχο την προσφορά σύγχρονου και ποιοτικού εκπαιδευτικού έργου.